Sprints 100

YearNameTime
Class 4A
2021No meet
2020No meet
2019
2018Aliya Wilson, Tahoma 1111.96
2017Aliya Wilson, Tahoma 1011.55
2016Angela Cardon, Pasco 1212.36
2015Anna Rodgers, Lewis & Clark 912.13
2014Hannah Cunliffe, Federal Way 1211.96
2013Kennadi Bouyer, Curtis 1211.96
2012Kennadi Bouyer, Curtis 1112.10
2011Holly DeHart, Kentwood 1211.97
2010Kishia Mitchell, Rogers (Puyallup) 1212.50
2009Andrea Geubelle, Curtis 1211.87w
2008Bianca Greene, Garfield 1212.01
2007Chanel James, Wilson 1212.15
2006Chanel James, Wilson 1111.89
2005Princess Joy Griffey, Decatur 1111.79
2004Princess Joy Griffey, Decatur 1012.04
2003LaShawnda Porter, Kent-Meridian 1112.25
2002Angel Davis, Wilson 1212.30
2001Heather Hetzer, Kamiak12.22
2000Bree Skinner, Pasco12.19
1999Emily Autrey, Kamiakin12.20
1998Emily Autrey, Kamiakin12.25
1997Candace Young, Garfield12.20
1996Candace Young, Garfield12.00
1995Fran Green, Kamiakin11.93
1994Marzette Penton, Lincoln12.04
1993Fran Green, Kamiakin12.25
1992Danielle Marshall, Lake Washington11.61
1991Danielle Marshall, Lake Washington11.88
1990Danielle Marshall, Lake Washington11.89
1989Camara Jones, Mountain View12.27
1988Joyce Rainwater, Kentwood12.15
1987Keryn Shines, Rogers-Spo12.37
1986Joyce Schweim, Puyallup12.23
1985Stefanie Hunter, Fort Vancouver11.95
1984Stefanie Hunter, Fort Vancouver12.03
1983Camerson Talton, Davis12.17
1982Donna Dennis, Clover Park11.98
1981Donna Dennis, Clover Park12.03
1980Donna Dennis, Clover Park12.2
100 yards
1979Asa Pennington, Roosevelt11.02
1978Asa Pennington, Roosevelt10.8
1977Debbie Adams, Roosevelt10.7
1976Debbie Adams, Roosevelt11.0
1975Linda Jones, Lakes10.8
1974Linda Jones, Lakes11.4
1973Lisa Johnson, Nathan Hale11.0
1972Pam Riggs, Mountlake Terrace11.0
1971Pam Riggs, Mountlake Terrace11.2
1970Marda McGlenny, Walla Walla11.5
1969Joi Perala, West Valley-Yak11.2
Class 3A
2021No meet
2020No meet
2019
2018Carlee Sams, Kelso 1212.21
2017Aisha Watt, Seattle Prep 1012.18w
2016Assa Kaba, Chief Sealth 1212.58
2015Ariell Garnett, Kennedy Catholic 1112.29
2014Ngozi Musa, Holy Names 1112.14
2013Ellie Heiden, Kamiakin 1112.17
2012Alanna Coker, Juanita 1212.19
2011Chantel Jaeger, West Valley (Yak) 1212.25
2010Germe Poston, Franklin Pierce 1212.56w
2009Germe Poston, Franklin Pierce 1111.63w
2008Morgan Clem, Eastmont 1211.90
2007Morgan Clem, Eastmont 1112.45
2006Angela Jensen, Fife 1112.24
2005Jaqua Williams, Rainier Beach 1212.51
2004Jaqua Williams, Rainier Beach 1112.29
2003Jaqua Williams, Rainier Beach 1012.64
2002Ginnie Powell, Rainier Beach 1211.88
2001Janae Young, River Ridge11.79
2000Ginnie Powell, Rainier Beach 1012.01
1999Ginnie Powell, Rainier Beach 912.38
1998Lindsey Smith, Holy Names12.42
1997Alex Allen, Blanchet12.51
1996Jessika Lee, Meadowdale12.62
1995Kelly Williams, Renton12.48
1994Candace Young, Garfield12.3
1993Azure Thompson, Garfield12.3
1992Jamila Godfrey, Lakeside12.36
1991Jamila Godfrey, Lakeside12.47
1990Cheryl Taplin, Cleveland11.94
1989Cheryl Taplin, Cleveland12.12
1988Cheryl Taplin, Cleveland12.15
1987Cheryl Taplin, Cleveland12.39
1986Shannon O’Neill, Bellingham12.33
1985Freda Everett, Rainier Beach12.06
1984Lori Grillo, Burlington12.27
1983Lori Grillo, Burlington12.48
1982Lori Grillo, Burlington12.32
1981Ericka Harris, Gig Harbor11.8
1980Ericka Harris, Gig Harbor12.34
100 yards
1979Paula James, Lake Stevens11.3
1978Paula James, Lake Stevens11.2
1977Deanna Taplin, Mt. Vernon11.4
1976Kathy Dropalski, Centralia11.4
1975Jana Olson, Washington11.6
Class 2A
2021No meet
2020No meet
2019
2018Faith Richardson, Renton 1011.95
2017Julia Stepper, Woodland 1211.89w
2016Wurrie Njadoe, Shorecrest 1212.17
2015Wurrie Njadoe, Shorecrest 1112.06
2014Alyssa Porter, Belleinham 1212.28
2013Alyssa Porter, Bellingham 1112.42
2012Cherish Morrison, Blaine 1212.23
2011Necy Wade, River Ridge 1112.44
2010Cherish Morrison, Blaine 1012.54
2009Cherish Morrison, Blaine 912.32w
2008Alex Davidson, Steilacoom 1112.25w
2007Angela Jensen, Fife 1212.24
2006Whitney Leavitt, Kiona-Benton 912.72
2005Krystal Deyo, Castle Rock 912.37
2004Krystal Deyo, Castle Rock 1012.8h
2003Taquea Davidson, Steilacoom 1212.93
2002Taquea Davidson, Steilacoom 1112.54
2001Mary Ann Graves, White Salmon12.62
2000Ann Sullivan, Omak13.15
1999Ann Sullivan, Omak12.21w
1998Alexis Yeater, Steilacoom11.95
Class 1A
2021No meet
2020No meet
2019
2018Harlow Brumett-Dunn, Seattle Academy 1012.34
2017Lexi Rolan, Medical Lake 1212.27
2016Lexi Rolan, Medical Lake 1112.46
2015Abi Kim, Seattle Christian 1112.77
2014Abi Kim, Seattle Christian 1012.31
2013Abi Kim, Seattle Christian 912.68
2012Karlie Storkson, King's 1212.66
2011Kirsten Larsen, White Salmon 1213.00
2010Alicia Wolf, Meridian 1113.12
2009Whitney Leavitt, Kiona-Benton 1213.05
2008Whitney Leavitt, Kiona-Benton 1112.11w
2007Whitney Leavitt, Kiona-Benton 1012.79
2006Kelsey Sutherland, Cascade Christian 1212.65
2005Kelsey Sutherland, Cascade Christian 1112.93
2004Katherine Reynolds, University Prep 1012.82
2003Katherine Reynolds, University Prep 912.82
2002Terran Legard, Burbank 1212.76
2001Jamie Grubbs, Lake Roosevelt13.30
2000Michelle Appel, Colfax13.21
1999Mary Ann Graves, White Salmon12.55
1998Holly Plumlee, LaCenter12.66
1997LaShaunda Fowler, Foster12.13
1996LaShaunda Fowler, Foster11.92
1995LaShaunda Fowler, Foster12.36
1994LaShaunda Fowler, Foster12.39
1993Heidi Shultz, White Salmon12.10
1992Heidi Shultz, White Salmon12.60
1991Heidi Shultz, White Salmon12.10
1990Heidi Shultz, White Salmon12.20
1989Heidi Bodwell, Ocosta12.40
1988Kris Gilmore, Naches12.20
1987Sherri Johnson, Foster12.60
1986Katherine Herr, Winlock12.50
1985Cheryl Siegmann, Ilwaco12.20
1984Melissa Landreth, Mt. Baker12.20
1983Cheryl Siegmann, Ilwaco12.00
1982Debbie Hyder, Blaine12.60
1981Sandy Heinrich, Riverside12.10
1980Sandy Heinrich, Riverside12.40
100 yards
1979Sarah Level, Port Townsend10.78w
1978Sarah Level, Port Townsend11.00
1977Sarah Level, Port Townsend11.20
1976Sarah Level, Port Townsend11.20
1975Tracy Tuholsky, Washougal11.50
1974Lisa Sorrell, Tenino11.40
1973Debbie Agranoff, Ephrata11.60
Class 2B
2021No meet
2020No meet
2019
2018Ashley Sande, St. George's 1212.92
2017Emma Lee, La Conner 1112.85
2016Grace Hamre, Napavine 1212.78
2015Regyn Gaffney, Adna 1212.46
2014Regyn Gaffney, Adna 1112.10
2013Regyn Gaffney, Adna 1012.57
2012Regyn Gaffney, Adna 912.60
2011Shawna Mouser, White Pass 1212.98
2010Grace Garguile, Crosspoint 913.42
2009Jasmine Bingham, Wahkiakum 1212.91
2008Amber Finley, Tacoma Baptist 1212.58
2007Kimi Pohlman, Bear Creek School 1113.00
2006Kimi Pohlman, Bear Creek School 1012.79
2005Kelsey Dunne, Adna 1212.71
2004Kristen Dormaier, Almira-Coulee-Hart 1213.18
2003Jamie Orange, Mt Vernon Christian 1213.29
2002Kristen Dormaier, Almira-Coulee-Hart 1012.88
2001Jamie Orange, Mt Vernon Christian 1013.21
2000Linda Eang, South Bend13.20
1999Neysa Turner, Seattle Lutheran12.59w
1998Neysa Turner, Seattle Lutheran12.82
1997Stephanie Kubalek, Crescent12.80
1996Mashayla Lowe, Bush12.6
1995Melissa Simmons, Dayton12.91
1994Melissa Simmons, Dayton12.5
1993Sherri Dehn, Liberty12.8
1992Thela Brown, Bush12.1
1991Monica Eggleston, Asotin12.3
1990Heidi Bodwell, Ocosta12.3
1989Trisha Stoddard, Waterville-Mans12.3
1988Kim Reid, Dayton12.4
1987Tami Mason, Friday Harbor12.5
1986Tami Mason, Friday Harbor12.3
1985Katrina Berry, Toutle Lake12.4
1984Katrina Berry, Toutle Lake12.4
Class 1B
2021No meet
2020No meet
2019
2018Kaylee Sowle, Mary M. Knight 1113.35
2017Alana Keogh, Cusick 1213.09
2016Alana Keogh, Cusick 1112.92
2015Alana Keogh, Cusick 1012.99
2014Carla van Rooyen, Mt Vernon Chr 1212.55
2013Kassie Guglielmino, Northport 1212.94
2012Kassie Guglielmino, Northport 1112.81
2011Kassie Guglielmino, Northport 1012.83
2010Kassie Guglielmino, Northport 913.21
2009Anna Schmid, Trout Lake-Glenwood 1213.54
2008Myisha Valentine, North Sound Christian 1212.74
2007Myisha Valentine, North Sound Christian 1113.45

Sprints 200
Sprints 400
Distance 800
Distance 1600
Distance 3200
Hurdles 100
Hurdles 300
Relays 400
Relays 800
Relays 1600
Shot Put
Discus
Javelin
High Jump
Long Jump
Triple Jump
Pole Vault
Team